תנועת הנוער של האיחוד החקלאי (ע"ר)

 
 

גרעיני נח"ל

"ביטחון איננו רק הטנק, המטוס וספינת הטילים. ביטחון הוא גם, ואולי קודם כל האדם, האזרח הישראלי. ביטחון הוא גם החינוך של האדם, הוא הבית שלו, הוא בית הספר, הוא הרחוב והשכונה שלו, הוא החברה שבתוכה צמח. וביטחון הוא גם התקווה של האדם"
יצחק רבין
 
גרעין הנח"ל – מסלול ייחודי המשלב שירות צבאי משמעותי ומשימה חברתית
מסלול הנחל באיחוד החקלאי מאפשר שירות צבאי שמשלב משימות צבאיות עם משימות חינוכיות-חברתיות, תוך הגנה ואחריות על המדינה באופן הרחב ביותר. זהו מסלול הגשמה המאפשר המשך תהליך של למידה משותפת, קבוצה ועשייה. התהליך מעצב קבוצות ערכיות, בעלות מודעות חברתית הבוחרות להשפיע ולשנות את החברה שבה הן חיות.

ממה מורכב המסלול?                
שנת שירות בגרעין אחים שבה מנהלים חיים עצמאיים, חיים חיי קבוצה ופועלים בפריפריה הגיאוגרפית ו/או החברתית, מחנכים בסניפי תנועת הנוער ומחוצה לה.

פרק הכנה חודשיים בהם גרים ביחד, מקדישים זמן לגיבוש הגרעין באמצעות סדנאות, ימי גרעין טיולים. לצד אלו עובדים חברי הגרעין בעבודה חקלאית ליצירת עצמאות כלכלית של הגרעין. כחלק מפרק ההכנה נצא לסמינר משמעותי בן שבוע.
פרק צבאי 21 חודשים בהם חברי הגרעין משרתים יחד בתפקידים שונים דוגמת גדוד 50, קרקל, מד"ן/יות בסיס, מ"כ/יות טירונים, ועוד. למעוניינים יש אפשרות להמשיך לפיקוד.

פרק משימה תקופה של 12 חודשים (לבנות 9 חודשים) שבה חוזרים כחיילים לחיות יחד. חיים חיי קבוצה ופועלים בתפקידי חינוך משמעותיים לחיזוק החברה הישראלית. העשייה בפריפריה חברתית כלכלית של החברה הישראלית- עבודה עם נוער בסיכון, נוער עולה ועוד. כמו כן לוקחים חלק בתפקידים בתנועת הנוער (תפקידים בוגרים כחלק מסגל התנועה).
פרק בט"ש (לאחר שחרור הבנות מהצבא) 4 חודשים בהם הבנים פועלים במשימות צבאיות – קרביות.
אחת לשלושה חודשים מתקיים סמינר גרעין של 3 ימים, אחת לשנה יתקיים סמינר משותף לכל גרעיני הנח"ל בתנועה.


מסלול הנח"ל הוקם באיחוד החקלאי בשנת 2013 ומאז כל שנה יוצאים חברים מגרעין אחים (ומהשנה גם שבילים) להמשך הגשמה בגרעין נח"ל:

1. גרעין ´בראשית´ שהשתחרר משירותו הצבאי וחלק מחבריו מחנכים בתנועה

2. גרעין ´תלם´ שהשתחרר משירותו הצבאי וחלק מחבריו מחנכים בתנועה

3. גרעין ´מצפן´ שנמצא בשיאו של פרק המשימה הלאומית בעיר עכו

4. גרעין ´נור´ שנמצא לקראת סוף הפרק הצבאי הראשון

5. גרעין ´רעות´ שהתגייס לאחרונה ונמצא בשלב ההכשרות

6. גרעין ´תהל´  נכנס בימים אלה לפרק ההכנה- אשר בו עובדים בחקלאות

בניית אתרים Blacknet.co.il